Angelina
Znamení

Jak projevovat úctu k druhému pohlaví

Úcta je nedílnou součástí každého vztahu a to nejenom ve vztahu k druhému partnerovi. Platí to pro vztahy s lidmi obecně.

Bohužel v dnešní době se čím dál více toto slovo vytrácí ze všedního života. Čím to asi je?  

Co je vlastně úcta?

Úcta není o sobeckém sebeprosazování vlastních zájmů, ale dobrovolné sebeomezení doprovázeno ohleduplností, zdvořilostí, podporou a někdy i dary.

Úcta v žádném případě není založena na sobectví a vyzdvihování sama sebe, ale na vyzvedání kvalit toho druhého, kterého si váží.

Podobný význam má i dnes více užívané slovo “Respekt”.

Když vyhrává neúcta:

Není snad větší zabiják vztahu, než ztráta porozumění a neúcta k tomu druhému. Pokud zjistíte, že se vám ze vztahu vytrácí úcta, měli byste s tím něco udělat, dřív, než bude pozdě. Vzájemný respekt je důležitý rovnocenně u obou dvou partnerů. Nejvíce úcty člověk získá životními zkušenostmi, kterými si projde a pak zjistí přímou úměru kvality vykonaní určité aktivity.

 Jen se vzájemnou úctou pak máte dostatek sil zvládnout ve svém životě momenty, při nichž máte pocit, že se proti vám všichni spikli.

Máte tím i pak dostatečnou oporu, abyste šli pevně za svými sny.

Jak poznáte, že k Vám partner nemá úctu?

  1. Asi nejčastější neúctou je nevábné hodnocení hostitelky, která připravila jídlo často s několika hodinovou péčí. Nejen, že Vás připomínky Vašeho partnera rozhodí natolik, že přestanete mít chuť k jídlu, ale budete i mít touhu se vzdálit na nekonečně dlouhou dobu do svého klidu a pohody.
  2. Jako neúctou se projevují i nevalné připomínky k úklidu, praní prádla či žehlení. Tak jste se snažili a během chvíle si připadáte, jako byste nedělali nic. Nejraději byste utekli, ale nemáte kam.
  3. K dalším velmi výrazným projevům neúcty je jeho ponižování svými ironickými poznámkami, buď na Vaši postavu, oblečení či účes v soukromí, anebo na veřejnosti mezi přáteli.
  4. Neustálé skákání do řeči, přerušování a neposlouchání, tak to tím se vyznačuje neúcta směrem k Vám. Podobně je na tom i opačně to, když Váš partner vyžaduje pozornost v naprosto nevhodnou dobu.
  5. Každý potřebuje jednou za čas pochválit a poplácat po rameni. Když druhého partnera nikdy za nic nepochválíte, nepoděkujete a neuznáte jeho snahu, je otázkou času, kdy jeho trpělivost přeteče a bude hledat útěchu někde jinde.

I když se vám něco nelíbí, existuje řada možností, jak to svému partnerovi říct s citem a úctou.

Jak projevovat úctu?

Nikdo není dokonalý, ale v tom případě musíte být schopni uznat své chyby a umět se za ně omluvit. Aby váš vztah fungoval, potřebujete k tomu však ještě o něco víc, a to investovat trochu snahy a času. Snažte se pracovat na posílení vašeho vztahu tím, že budete komunikovat a nemyslet pouze na své vlastní potřeby a touhy. Berte váš vztah jako skutečné rovnocenné partnerství, v němž byste se měli rozhodovat společně a i při každém individuálním rozhodnutí brát svého partnera v úvahu. Nemusíte se svým partnerem ve všem souhlasit, ale pokud s něčím nesouhlasíte, promluvte si o daném problému s úctou, bez agrese a naštvanosti.

Podobně je to i u vzájemných rozdílností, je přeci nemožné, abyste se sobě podobali jako vejce vejci. Naučte se tedy vzájemně se tolerovat a oceňovat vzájemné rozdíly. Naučte se kompromisů, je to základ vzájemné úcty. Když se budete o něčem rozhodovat, vyslechněte i toho druhého, abyste měli jistotu, že mu skutečně rozumíte. Dobré také je zkusit se na svět podívat partnerovýma očima, ne vždy je to nejdůležitější “mít pravdu”. Ceňte si svého partnera. Ceňte si i sami sebe. Jen tak máte předpoklady pro pevný vztah i spokojený život. Pakliže toužíte po vzájemném respektu, musíte mít k sobě i vzájemnou zodpovědnost. Přijměte zodpovědnost za své chyby. Řešte je hned, než narostou do velkých rozměrů.

Svého partnera podporujte, nikdy ho neponižujte, ani neodrazujte od svých snů. Když vás Váš partner potřebuje, neignorujte jeho potřeby a pocity. Dopřejte mu vlastní prostor.

A hlavně buďte upřímní a nelžete mu. Dříve či později stejně Vaše neupřímné jednání odhalí.

Vzájemná úcta se týká všech lidí v jakémkoliv věku a samozřejmě i dětí. Pokud nemám úctu k sobě, tak ani k druhým.

Pokud byste toto téma chtěli probrat více do hloubky, ozvěte se na individuální konzultaci.

Vaše Angelina :-)

 

 

 

 

Semináře


Dárek

Dárkové poukazy

Chcete jedinečný dárek pro své blízké? Kupte si dárkový kupon


Dárek

Záruka Vaší spokojenosti

Pokud nebudete spokojeni s mými službami, vrátím Vám peníze.

Líbil se Vám můj článek? Sdílejte ho s ostatními